shetti

Nieruchomości – Architektura budynków

Na użytek przedsiębiorstw bardzo różnych branż buduje się wszechstronne magazyny. Służą one z reguły przechowywaniu towaru przeznaczonego do sprzedaży, materiałów niezbędnych do prowadzenia produkcji, a także pojazdów firmowych oraz innych elementów majątku trwałego. Magazyn może być zlokalizowany na terenie głównej siedziby firmy, a także w zupełnie innym miejscu.

Nie ma w tym zakresie żadnej sztywnej reguły. Regułą jest zwykle to, że magazyn nie wygląda okazale. Dominują proste rozwiązania, nad którymi architekt nie musi siedzieć zbyt długo.

Owa prostota jest podyktowana ekonomią. Ponieważ nie ma racjonalnego powodu, dla którego magazyn miałby ładnie wyglądać, można znacznie tańszym kosztem wybudować halę. Spełni ona swoje zadanie tak samo jak budynek droższy, a jeśli zajdzie potrzeba, konstrukcję można dość łatwo rozebrać i postawić nowy obiekt.

Ułatwia to także ewentualną sprzedaż nieruchomości gruntowej, jeśli dana firma uzna, że taki krok jest opłacalny. Reasumując: magazyn musi być przede wszystkim użyteczny.