shetti

Nieruchomości – Architektura budynków

Kontekst drewna jako materiału idealnego do zbudowania domu jest znacznie szerszy i można go odnosić także do lokalnej tradycji i folkloru. Świetnym przykładem mogą być nowoczesne domy w stylu podhalańskim, które są szalenie popularne na południu naszego kraju.

W górach i w okolicach gór posiadanie takiego lokum jest powodem do dumy i prestiżu. Największe uznanie wzbudzają te obiekty, które mają status zabytków i są od lat zamieszkiwane przez ten sam ród.

Coraz więcej jednak zupełnie nowych domów podhalańskich, które nawiązują do charakterystycznego stylu. Dominuje drewno, charakterystyczne trójkątne dachy, rzeźbienia przywołujące na myśl tatrzański folklor.

..

Poza zewnętrznymi oznakami ludowości dom taki może być obiektem nowoczesnym, w niczym nie ustępującym projektom utrzymanym w duchu współczesności. Taki wybór z reguły wiąże się z fascynacją lokalną kulturą i zamiłowaniem do tradycji.

Obecnie domy w stylu podhalańskim można spotkać bardzo daleko od Tatr. Nawet wówczas wyglądają one świetnie i przenoszą nas swoim klimatem pod Giewont.